Держенергонагляд інформує побутових споживачів

                Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно поводитись обережно. Проте в повсякденному житті, в затишній домашній обстановці ми, деколи, забуваємо, що електрика з надійного друга може легко перетворитися на смертельного ворога, особливо якщо ми не слідуємо правилам електробезпеки та неправильно експлуатуємо електроприлади. Причини більшості нещасних випадків з електрикою в побуті впродовж десятиліть залишаються практично незмінними – це порушення правил експлуатації або використання несправних електроприладів, необережність і неуважність при поводженні з електрикою, несправна електропроводка, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Практичні заходи безпечного користування електроенергією в побуті нескладні і, на перший погляд, необов’язкові. Проте їх дотримання допомагає запобігти трагічним наслідкам нашої необачності.

      Ось декілька рекомендацій щодо користування електроприладами у побуті: стежте за справністю мережевого шнура, він повинен бути рівним, без тріщин і інших пошкоджень; не тягніть за мережевий шнур, щоб витягнути вилку з розетки; ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією дроту; довіряйте робити електропроводку в будинку, сараї і інших приміщеннях тільки фахівцям, що мають дозвіл на виконання електромонтажних робіт; не торкайтеся до обірваних, лежачих на землі проводів ліній електропередачі і не наближайтеся до них на відстань ближче 8 метрів; не влаштовуйте тимчасові електропроводки; не користуйтеся саморобними електронагрівальними приладами, інструментом; не торкайтеся одночасно до електроприладів, вимикачів, розеток, патронів і заземлених металевих предметів (батареям опалювання, водопровідним і газовим трубам тощо); постійно стежте за справним станом електропроводки, розподільних щитків, вимикачів, штепсельних розеток, лампових патронів, а також шнурів, за допомогою яких електроприлади включаються в електромережу. Також розповідайте дітям про правила користування електроприладами, обмежте можливість небажаного контакту з електрикою для маленьких дітей і домашніх тварин: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнений.

      Слід пам’ятати, що ураження струмом є несподіваним для потерпілого видом травматизму. Ця особливість пояснюється тим, що електричний струм неможливо виявити за зовнішніми ознаками, ні за звуком, ні за запахом. Ураження струмом виникає з такою швидкістю, що людина не спроможна самостійно звільнити себе від струмоведучих частин, при цьому спрацьовує невідповідність швидкості дії впливу та швидкості рефлексів людини.

Для звільнення потерпілого при ураженні електричним струмом необхідно.
– вимкнути рубильник або викрутити запобіжник;
– вимкнути струмоведучі частини, мережу живлення;
– сухою палкою відкинути від потерпілого провід, який знаходиться під напругою, відтягнути потерпілого від електричних проводів, від струмопровідних частин установки.

       Після звільнення постраждалого, потрібно виконати необхідні для рятування потерпілого дії в порядку терміновості, відновити прохідність дихальних шляхів, зробити штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати ушкоджені частини тіла, накласти пов’язку тощо.

      Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника. Викликати швидку медичну допомогу або лікаря або ж організувати транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.

      На випадок аварійних відключень, інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області рекомендує не намагатися власноруч відновити електропостачання, а також залучати для цього сторонніх осіб. В даному випадку необхідно звернутися до балансоутримовича Вашого житлового будинку, або до call-центру АТ «Прикарпаттяобленерго» за телефоном 0800-50-40-20.

Інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області,

вул. Крайківського 1Б, м. Івано-Франківськ.